top of page
פרויקטים עתידיים
שיפוץ חדרי טיפול וכיתות בבית הספר קשתות
מרכז קשתות, הינו בית ספר על-אזורי לילדים אוטיסטיים במועצה האזורית מנשה, אליו מגיעים ילדים מ 17 רשויות, מיוקנעם וזיכרון יעקב בצפון ועד נתניה בדרום. במרכז לומדים 90 ילדים, בין הגילאים 3-13, על רצף האוטיזם  (PDD)הנמצאים ב-2 גנים ו-11 כיתות. בית הספר נבנה במקור עבור 60 ילדים, אך עם העליה בהיקף הילדים האוטיסטיים הוא מכיל היום 90. במהלך השנים הוסבו מספר חדרי טיפולים לכיתות והעמותה מימנה הקמת 2 חדרי טיפול נוספים.

כיום העמותה פועלת לממן שיפוץ של כיתות הלימוד, חדרי הטיפול והמטבחים הפרא-רפואיים, המאפשרים פעילויות בישול עם הילדים. עלות כלל הפרויקט ₪370,000. התוכנית תשפיע על כלל 90 הילדים הלומדים בבית הספר. יש לציין שבתקופה שלפני האייפדים, היה נהוג לצפות את כיתות מוסדות הלימודים לילדים אוטיסטיים בשטיחים, כדי שניתן יהיה להצמיד להם תמונות עם סקוטצ׳ שיאפשרו תקשורת עם הילדים. המעבר לאייפדים ביטל את הצורך בשיטה זו והשטיחים הישנים, מתקלפים ומעלים ריחות קשים (תוצאה של שנים בסביבת ילדים). כחלק מהשיקום, יש להוריד את כל השטיחים הללו ולאפשר חזרה לשגרה לימודית וטיפולית נינוחה ונעימה. 
‎⁨ - ריהוט חדש - כיתה חכמה ונוחה⁩.jpg
הבעה בהקלדה בבית הספר קשתות
העמותה מקדמת בבית הספר קשתות תוכנית פורצת דרך של מרכז ״הבעה בהקלדה״ שמאפשר לילדים שאינם מדברים להקליד במחשב או באייפד. מרכז ״הבעה בהקלדה״ נמצא בהרצליה והמורות והצוות הטיפולי בקשתות כבר עברו הדרכה בשיטה, במימון העמותה. לשנה״ל שתתחיל בספטמבר 2021 אנחנו מתכננים יום טיפולי פעם בשבועיים שימשך 5 שעות. עלות הפרויקט לשנת לימודים אחת כ-₪22,000.
smart class room .jpg
שיפוץ חדרי טיפול בבית הספר הרים
בית הספר הרים אשר נמצא בגבעת עדה, הינו בית ספר תיכון לנוער אוטיסטי (גילאי 12-21), בבית הספר לומדים 42 בני נוער אוטיסטיים. למרבית הכיתות בבית הספר מצורף חדר טיפול, אשר מרופד בשטיחי קיר ישנים, מאובקים ומסריחים. בנוסף ישנם שני חדרי טיפול חיצוניים במבנה טרומי. כלל חדרי הטיפול זקוקים לשיפוץ שיאפשר את השימוש השוטף והיעיל בהם. עלות הפרויקט ₪105,000
dror center 2.jpg
חדר סנוזלן בבית הספר הרים
שיטת סנוזלן היא אחת השיטות המתקדמות ביותר כיום לטיפול בילדים הסובלים ממוגבליות כגון פיגור שכלי, שיתוק מוחין, אוטיזם ועוד. חדר סנוזלן הוא מקום שבו משולבים אלמנטים שמגרים את כל החושים בצורה ייחודית, בעוד שהילד והמטפל מנותקים מן העולם החיצון ומוגנים מכל פגיעה על ידי קירות מרופדים. סביבה כזו מאפשר לילד לחקור את סביבתו וליצור קשר מיוחד עם המטפל, ולמעשה לכוון את המטפל לדרך המתאימה לו באופן אינדיווידואלי, לקצב המתאים לו וכדומה. ההתפתחות הטכנולוגית של השנים האחרונות הביאה להתקדמות משמעותית בשיטה, שפותחה במקור בהולנד של שנות השבעים.
ציוד לחדר סנוזלן יכול להיות רב ומגוון, וניתן להקים חדר כזה בסביבות שונות באופן כללי ניתן לרכוש אביזרי סנוזלן בנפרד ולבנות את החלל בצורה מודולרית, כך שתמיד ניתן להוסיף בעתיד עוד ועוד אביזרים לחדר הסנוזלן.
חדר סנוזלן מאפשר גרייה של כל החושים גם יחד באותו הזמן, כאשר כל אביזר סנוזלן מיועד לגרות לפחות חוש אחד בצורה אינטנסיבית. חוש הראיה, למשל, מגורה על ידי טכנולוגיות אופטיות מתקדמות כגון סיבים אופטיים או קרני לייזר. לצד אלו ממוקמים בחדר הסנוזלן מסכים שבהם מוצגות צורות מתחלפות, עמודי בועות אשר יוצרים מראה דינמי ומסקרן, ועוד ועוד. חלק מן האביזרים מאפשרים לילד לפעול באופן מוחשי, למשל כאשר הוא משחק בסיבים האופטיים ויוצר מראות ייחודיים אשר מעניקים למטפל הצצה לעולמו הפנימי.
עלות הציוד להקמת חדר סנוזלן בבית הספר הרים ₪60,000.
Harim occupational center 1.jpg
הצללת חצר הפעילות בבית הספר הרים
עמותת ילדי קשתות מימנה הקמת מרכז להכשרת תעסוקה בבית הספר הרים וכן חצר כושר עם מתקנים ודשא סינטטי. נותר כעת להתקין הצללה שתאפשר שימוש באזור המתקנים בחודשי האביב והקיץ. הצללת החצר הינה בעלות של ₪70,000.
בית ספר הרים.JPG
bottom of page